Näitus 30.08 - 30.09.2018 @ Eesti Arhitektuurimuuseum
Loeng 12.09.2018 @ Eesti Arhitektuurimuuseum


Teedrajava arhitektuuri ja vineermööbli lugu, mis ühendab Eestit, Inglismaad ja Bauhausi.
 
Eesti Arhitektuurimuuseumis saab kogu septembri jooksul teha tutvust Lutheri tehase välisesindusest väljakasvanud Isokoni põneva ajalooga. Näitus tähistab teedrajavat koostööd Eesti ja Inglismaa vahel, uurides missugust võtmerolli mängisid Luther, Venesta ja vineer radikaalses linnaelu eksperimendis.
 
Isokoni galerii loodi 2014 selleks, et rääkida märkimisväärset lugu Isokoni korterite ehitusest, mis on tuntud kui Lawn Roadi korterid ning avati 1934. aastal progressiivse eksperimendina urbanistlikust elamise viisist.
 
Näitus tutvustab inimesi, kes olid selle idee loojad ning kujundasid ehituse arhitektuuri. Nii mõnigi väljapaistev resident elas hoones 1930. aastate alguses. Samas esitletakse siin korteritele valmistatud mööblit ja sisustuselemente, mis kõik olid selle visiooni osad, väljendades tollast elegantset, taskukohast ning minimalistlikku elustiili. Näitus tutvustab ka hoone hiljutist dramaatilist päästmist pärast sõjajärgset hooletusse jätmist. Londoni eramuuseumi teksti ja pildimaterjali täiendavad Lutheri tehase tootenäited ning replikatsioonid Isokoni toodetest, mille arenguloo juures olid Bauhausist tuntud disainerid Walter Gropius, Marcel Breuer jt.
 
Isokoni loo keskmes on Eesti vineeritootja A. M. Luther (Luterma), mille materjalid on inspireerinud mõningaid kahekümnenda sajandi kõige radikaalsemaid mööblikujundusi. Vineeriajalugu kajastava näituse toovad tänasesse päeva näidised innovaatilistelt tootjatelt. Võimalus on osaleda ka töötoas. Vineeriteemale puhuvad loengutega elu sisse Jüri Kermik, John Allan, Elizabeth Darling ja Magnus Englund Isokoni eramuuseumist.